Choď na obsah Choď na menu
 


Introspekcia

Introspekcia

Introspekcia je pohľad do vašeho vnútra. Je to vnútorný prieskum vašich rozhodovaní a vašeho správania sa. Pomocou introspekcie dokážete ohraničiť svoju osobnosť a oslobodiť se od obmedzení egoizmu a oddelenie vašej mysle od egoizmu. Ku introspekcii musíte pristupovať s úprimnosťou. Musíte si uvedomiť, že jediný koho oklamete, ste vy sám. 

Každý večer by ste mali  precvičovať introspekciu. Skontrolovať svoje túžby a emócie. Neskôr zistíte, že vám nerobí problémy robiť introspekciu kedykoľvek aj počas dňa. A neskôr ju budete robiť už stále. Stanete sa vedomými a ustálenými. Samozrejme nebude to zo dňa na deň. Preto je potrebné cvičiť introspekciu pravidelne.

dvere.png

Takže poďme na to:

Spomeňte si na udalosti dňa. Na ťažké momenty (v práci, alebo v obchode s nevrlou predavačkou, alebo rôzne iné udalosti). Boli to nepríjemné okolnosti kedy sa ku vám ľudia nesprávali pekne  a vy ste odpovedali  rovnakým spôsobom. Hádali ste sa a  podobne. Preneste celú scénu pred seba. Snažte sa uvidieť všetky prítomné osoby ale aj okolie.  Cvičte sa vo vizualizácii. 

Keď v introspekcii uvidíte pred sebou znova scénu, ktorá vás rozrušila povedzte si:  "Áno, táto situácia bola veľmi nepríjemná a počul som nepríjemné slová. Cítil som sa veľmi zle. Ale nemal som reagovať rovnako."  Následne sa ozve váš egoizmus  a povie: "Áno, ale ty si mal pravdu, on ti povedal toto a tamto!"  A vtedy je rad na vás aby ste povedali "ty nie si ja, teraz budeš ticho. Teraz  robím rozhodnutia Ja, nie ty. A teraz chcem vidieť situáciu ako sa naozaj stala!" 

Pomocou introspekcie môžeme zistiť, prečo sa situácia vyhrotila. Uvidíme svoje reakcie také aké aké naozaj boli a tiež reakcie človeka, ktorý s vami v tej situácii bol. Uvedomíte si, že v skutočnosti, ste ublížení obaja. Nezabúdajte, že v introspekcii NEHODNOTÍTE, IBA POZORUJETE. Zistíte, že nie je potrebné aby ste reagovali na situácie spôsobom, ktorým ste reagovali, pretože to nie je potrebné. Vaše vnútorné ja sa poučí a napraví. Pri pravidelnom cvičení introspekcie časom zistíte, že nepriaznivé situácie zvládate čoraz ľahšie a ľahšie a prestanete byť vystrašený. Uzemníte sa do svojho centra a uvedomíte si svoje vlastné JA. 

                                                                                                   svetlo.png

 

                                                                                     autorka článku: Tatiana Zaťková