Choď na obsah Choď na menu
 


Dýchanie do čakier

7. 5. 2012

 

Dýchanie do čakier (Chakra Breathing)

Meditácia Dýchanie do čakier vám môže pomôcť uvedomiť si a vyskúšať každú zo siedmich čakier. Táto meditácia je aktívna, používa hlboké rýchle dýchanie, pohyb tela a hudbu pre otvorenie a vnesenie vedomia a vitality do čakier.
Meditácia by sa mala robiť na prázdny žalúdok, skoro ráno alebo neskoro popoludní.

Prvá fáza: 45 minút dýchanie do čakier.

Postavte sa s nohami na šírku ramien. Nechajte svoje telo uvoľnené. Zatvorte oči a s otvorenými ústami dýchajte hlboko a rýchlo do prvej čakry. Rovnako ako dych nechajte aj vašu pozornosť v oblasti panvy, tam, kde je umiestnená prvá čakra.

Dávajte rovnaký dôraz na nádych a výdych. Nenúťte váš dych; dýchajte podľa rytmu, ktorý je pre vás pohodlný a dovoľte si uvedomenie pocitov a vnemov v každej čakre.

Dýchajte do prvej čakry kým nezačujete zvonček, ktorý naznačuje začiatok dýchania do druhej čakry. Zakaždým keď budete počuť zvonček prejdite s dýchaním hore do ďalšej čakry. Ako postupujete s dýchaním hore z jednej čakry do druhej vaše dýchanie sa stáva rýchlejšie a jemnejšie. Hore, v siedmej čakre, je asi dvakrát tak rýchle ako bolo v prvej.Počas dýchania pomáha zatriasť svojím telom, podsadiť alebo otočiť panvu a akokoľvek pohybovať rukami, ale nohy nechajte stáť na jednom mieste.

Dovoľte aby vaše nohy, kolená, bedrá a iné kĺby sa stali ako pružiny tak, že keď raz dáte telu a dychu impulz, potom pohyb bez úsilia pokračuje. Nechajte vaše vedomie s pocitmi v čakrách, nie s dychom ani s pohybom.
Po dýchanie v siedmej čakre počujete tri krát zvonček. To je signál k tomu, aby ste otočili dych a vedomia a spadli späť cez každú čakru.

Ako padá váš dych od jednej čakry k druhej, dovoľte mu spomaliť. Nechajte energiu stiecť zo siedmej čakry tak aby prešla celým spektrom energií čakier odhora dole, ako sedem farieb splývajú do dúhy. Toto zostupujúce dýchanie trvá okolo dvoch minút a je na vás, ako dlho budete dýchať do každej čakry.

Po skončení tejto sekvencii zostaňte na chvíľu ticho predtým než začne ďalšia. Táto sekvencia dýchania hore a dole sa opakuje tri krát a trvá celkom 45 minút.

Ak zo začiatku necítite energiu vašich čakier, potom len dýchajte do oblastí ich umiestnenia. Pamätajte si, aby ste netlačili dych ale len dovolili, aby dych a pohyb tela boli ako most a preniesli vás k pocitom a kvalite energii jednotlivých čakier. Citlivým k rôznym kvalitám energií čakier sa nestanete skrze vynútenia, ale skrze vedomie a trpezlivosť.

Druhá fáza: 15 minút ticha

Po tretej postupnosti dýchania sa ticho posaďte so zatvorenými očami. Ako sa posadíte, potom sa na nič nesústreďujte a zostaňte svedkom všetkého čo sa deje, nič nehodnoťte.

Umiestnenie čakier

Prvá čakra je umiestnená v strede spodnej časti panvy a nachádza sa medzi začiatkom chrbtice vzadu a ohanbia spredu.
Druha čakra sa nachádza pod pupkom
Tretia čakra leží v oblasti solarplexus. Nad pupkom a pod prsnou kosťou
Štvrtá čakra leží uprostred hrudníka v oblasti prsnej kosti
Piata čakra sa nachádza v oblasti krku
Šiesta čakra, tretie oko, leží uprostred hlavy medzi obočím
Sedma čakra je v hornej časti hlavy a nad hlavou
Tieto údaje sú len orientačné. Preskúmajte presné umiestnenie vo vašom vlastnom tele.Obvykle sú umiestnené uprostred tela alebo sú pripojené k chrbtici; sú trojrozmerné.

zdroj: http://osho.tady.info